Hra na přetahovanou
V minulých dvou článcích jste se dozvěděli, čím pejska odměňovat, a co je pro pejska ještě odměna a kdy už je to trest. V dnešním článku vám lektorka a odbornice na psí výcvik Jitka Hrdinová předá několik tipů, jak si s pejskem správně hrát, abyste sobě ani jemu neublížili.
Co se týká odměny hračkou, nejraději mám hru na přetahování, protože v tu chvíli si opravdu se psem hraju. Je dobré vyzkoušet více typů hraček – každý pes může mít rád něco jiného.
Každá hra má svá pravidla
U hry opět dodržuji několik pravidel. Začátek a konec hry určuji já. Psy učím tak zvanou kontrolu na hračku – to znamená, že když mám hračku v ruce, pes mi po ní neskáče a je schopný pracovat. Nebo když hračku někde položím a se psem cvičím, běží pro ni, až když zaslechne povel, že si ji může vzít. Velmi mi to usnadňuje práci, ale i život, protože můžu jít na procházku s hračkou a pes po mě neustále neskáče.
Navíc to můžu využít i při výcviku, například při odložení jako rušivý element. Pes sedí a já hodím hračku. Dokud nezazní povel, neměl by se po hračce vrhnout. A jako u všeho je dobré odměny střídat.
A ještě malá, ale velmi důležitá poznámka – při přetahování mám hračku vždy v úrovni páteře psa nebo níž a přetahuji se ze strany na stranu kvůli krční páteři. Já mám pro své psy spoustu hraček, a když nějakou delší dobu nepoužívám a pak ji zase znovu vezmu na trénink, jsou psi v sedmém nebi.
Jaké druhy hraček jsou nejlepší
Mám ráda měkké hračky, psům se dobře drží. Protože mám malé psy, mám ráda delší hračky, abych se nemusela neustále ohýbat a přitom psovi netahala hlavu až do nebe. V poslední době jsem si velmi oblíbila hračky s amortizérem, protože tlumí nárazy, když pes tahá či trhá s hračkou.
I míčky mám moc ráda – určitě hra pro mě není jen o házení, 90 % hracího času se hlavně přetahujeme, ale občas psovi hračku hodím. Míčky doporučuju buď na šňůrce, anebo s dírkami, aby se o ně dalo přetahovat. Navíc velké děrované míčky se psům lépe berou ze země.
Co když si pejsek nechce hrát
Netvrdím, že rozehrát se musí každý pes, ale u jedné mé fenky se to po několika měsících povedlo. Začínala jsem opravdu po minutách a našla jsem hračku, kterou si zamilovala – ovci na dlouhém amortizéru. Mohla jsem ji před ní tahat a ona měla pocit, že ji loví, a konečně ji to začalo bavit. Předtím jsme vyzkoušeli milion hraček, ale až ovečka oslavila úspěch.
Takže to nevzdávejte a začněte třeba doma v klidném prostředí, kde pejska nic neruší. Důležité pravidlo – bavit byste se měli oba!
Čím vším můžete pejska odměňovat? A jaká je hranice mezi odměnou a trestem? To jsme si řekli v minulých článcích:
- Psí hry a odměňování: Hranice mezi odměnou a trestem
- Psí hry a odměňování: Je lepší pořídit hračku nebo výcvikovou pomůcku
O autorce
Jitka Hrdinová
Je majitelkou výcvikového střediska Na konci světa, které se zaměřuje na výcvik psů pomocí shapingu a pozitivní motivace. Pořádá i semináře a online tréninky. Věnuje se především agility, poslušnosti, dogfitness a psím trikům.
Studuje veterinu a všechen volný čas věnuje právě psům – ať už svým pěti fenkám, nebo ostatním pejskům, které trénuje. Se psy nedriluje, cílem je, aby si pejsek i jeho majitel lekci užili jako společnou zábavu.
Více se o Jitčiných trénincích dozvíte na www.frysavanakoncisveta.cz. Sledovat ji můžete na Facebooku a Instagramu.

Pojďte si to vyzkoušet a najděte si své oblíbence. Vyberte si z více než 100 druhů pamlsků, žužlacích hraček na odpočinkové hraní nebo výcvikových pomůcek na trénink. Máme míčky, mopy i ovčí nebo králičí kožešiny, které v pejscích probudí pravého lovce.